Třeba ještě něco vymyslí. Bylo by škoda přijít o přísteoj, který stále dodává nesmírně zajímavá data. Obzvláště s tím, že JWST není náhradou. Teoreticky by tam mohli zaletět Rusové, Číňané nebo Musk s Dragonem. Dnes jsou možnosti co dříve nebyly, třeba nafukovací moduly, které by mohly docela dobře posloužit servisní posádce a podobné legrácky..
Odpovědět2 1
Jo, jo. A ještě smutnější je, že se podobná a lepší zrcadla vynášejí i v poslední době, ale koukají na zem coby špionážní satelity. Na to prachy jsou, ale na koukání směrem od země ne. (Docela by mě zajímalo, kolik "Hubblů" kouká směrem dolů. :( )
Odpovědět4 2
Je jenom dobře, že tomu tak je. Když jste furt pod dozorem, ať už na jakékoliv straně, hůře (či vůbec) se vám realizují utajené kulišárny, které by mohly přinést zkázu lidstva ... ;) Nehledě na to, že i taková zařízení přispívají k rozvoji techniky.
Odpovědět2 0
Taky me to napadlo s Dragonem aspoň pro vyneseni na vyssi orbitu ale vystup do volneho prostoru by asi nebyl zrovna vhodny, prece jen dragon je jen přepravni lod, cela posádka by musel byt celou dobu v oblecich
Ale takova ISS by to zvladla v pohodě a teleskop by tam mohl byt zadokovany neomezeně na rozdil od mise s raketoplány, ale mam za to ze Hubble je na nejvyšší orbite kam dosáhl raketoplán, otazka tedy je jestli by tam dokazala ISS vystoupat, nebo by museli pouzit ten instalovany dokovaci system a satelit pro umele snizeni obezne drahy a pak navést k ISS
Odpovědět1 0
ISS tam podle mě nevystoupá. Ale snad by šlo tam poslat něco s motorem, co by Hubbla lehce přibrzdilo, aby se snesl níž. A po servisu zase vrátit. On je to víc politický problém, než technický. Pokud se na takovou, zajisté drahou misi najdou peníze a zájem, technicky to určitě vyřešit půjde. Výhodou je, že ISS je obrovský suchý dok s možností uskladnit palivo a kyslík a pak doplnit zásoby jakékoliv lodi.
Odpovědět1 0